македонски shqip english
 
Физички лица
Трансакциски сметки
Платен промет
Картички
Кредити
Ризико кредитно животно осигурување
Ненаменски потрошувачки кредити за приматели на плата/пензија преку Банката
Депозити
Кусур штедење
Онлајн штедење
Мобилно банкарство
Електронско банкарство
Електронски сервиси за информирање
Менувачко работење
Трезорско работење
Апликации физички лица
Стандардна табела со податоци по одделни кредити и депозити
Правни лица
Сметки
Платен промет
Бизнис картички
Кредити
Депозити
Документарно работење
Електронско банкарство
Трезорско работење
Апликации правни лица
Работа со хартии од вредност
MoneyGram - меѓународен трансфер на пари

 

            ЧЛЕН НА

 

Референтни каматни стапки

 

Соопштенија за јавност 2020

Известување за предвремена исплата на пензиите од 26-ти август 2020 година 

 

Почитувани корисници,

 

Ве известуваме дека почнувајќи од 26-ти август 2020 година ТТК Банка АД Скопје ќе врши исплата на пензијата за месец август на пензионерите кои ја примаат својата пензија од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на нивната денарска сметка во ТТК Банка АД Скопје и тоа на следниот начин:

  • од 26.8.2020 г. (среда) на корисниците на Visa дебитните картички кои ќе можат да располагаат со средствата, безготовински - преку мрежата на банкомати или за плаќања во трговската мрежа.

За корисниците кои не поседуваат дебитни картички, заради заштита на нивното здравје и превенција од ширењето на коронавирусот, исплатата ќе се реализира во сите отворени филијали и експозитури во 4 групи според висината на пензијата и тоа:

  • до 11.000 денари на 26.8.2020 г. (среда)
  • од 11.001 до 14.000 денари на 27.8.2020 г. (четврток)
  • од 14.001 до 18.000 денари на 31.8.2020 г. (понеделник)
  • над 18.00денари на 1.9.2020 г.  (вторник)

Напомена: За корисниците на пензии од Еуростандард Банка АД Скопје коишто отвориле денарска сметка заклучно со 21-ви август, исплатата на пензиите ќе се реализира во предвидениот период од 26-ти август до 1-ви септември 2020 година.

За корисниците на пензии коишто не отвориле сметка и не ја пријавиле кон ПИОМ заклучно со 21-ви август, ќе се организираат дополнителни термини за редовна исплата во месец септември, во деновите 7.9.2020 г. (понеделник), 14.9.2020 г. (понеделник) и 25.9.2020 г. (петок).

 

 

Апелираме средствата првенствено да се користат безготовински, за плаќање во трговската мрежа преку електронското или мобилното банкарство, а во случај на потреба од готовина да се подигнуваат од банкомат. 

 

 

Во случај на неопходна посета на филијалите и експозитурите на Банката, потсетуваме дека задолжително е носење лична заштитна опрема на лицето (заштитна маска, марама или шал), држење на пропишаното минимално растојание и дезинфекција на рацете. Пензионерите коишто не поседуваат дебитна картичка можат да ја искористат посетата за да поднесат барање за изработка на дебитна картичка поврзана со нивната сметка. На тој начин, нивните средства ќе им бидат достапни во секое време за плаќање во трговската мрежа, како и можноста за подигнување на средствата од банкомат.

 

 

 

Со почит,

ТТК Банка АД Скопје

Заштита на лични податоци Политика за приватност Политика за колачиња
Copyright ТТК БАНКА АД Скопје Народен Фронт 19А 1000 Скопје тел/факс: 02/3236-400 e-mail: ttk@ttk.com.mk мапа на сајтот предупредување